Strava

Moudrost ájurvédy: Jak strava ovlivňuje naše zdraví

Ájurvéda, dávná indická léčebná tradice, vychází z přesvědčení, že strava má zásadní vliv na naše fyzické, mentální a duchovní zdraví. Každý jedinec má svou jedinečnou kombinaci životních sil, známou jako doshy, a správná strava může pomoci udržet tyto energie v rovnováze. Ájurvéda nepřikládá význam pouze tomu, CO jíme, ale i JAK, KDY a PROČ jíme. Strava doporučená ájurvédou zdůrazňuje sezónní, lokálně dostupné a čerstvé ingredience, které podporují trávení a celkovou pohodu. Kombinace chutí, teplot a konzistence potravin je klíčem k optimalizaci našeho zdraví a vitality. Ájurvéda tedy nabízí nejen recepty, ale i filozofii stravování, která vede k harmonii těla a mysli.

Ponořte se do zdraví vašich střev

Ponořte se do zdraví vašich střev

Symfonie, která zní v našich břichách, nám našeptává zásadní pravdu: zdraví našich střev je základem naší celkové pohody. Co se však kromě občasného bručení skutečně skrývá pod povrchem tohoto tajemného ekosystému? Vydejme se na cestu do pulzujícího světa střevního zdraví, odhalme jeho tajemství a odhalme jeho hluboký vliv na náš život.

Přínos ájurvédských bylin pro vaši imunitu

Přínos ájurvédských bylin pro vaši imunitu

Ájurvéda, tradiční indická léčebná praxe, poskytuje přírodní cestu ke zlepšení imunity a celkového zdraví pomocí bylin a doplňků jako ašvaganda nebo kořen kurkumy. Tento článek zkoumá její klíčové výhody, včetně podpory zdravé pokožky a vlasů, hubnutí a snižování krevního tlaku

Čtyři tipy, jak jíst pro lepší zdraví

Čtyři tipy, jak jíst pro lepší zdraví

Chcete zlepšit své zdraví prostřednictvím stravy? Přečtěte si naše čtyři základní doporučení podle Ajurvédy, včetně tipů na pozorné stravování, správný příjem tekutin, konzumaci potravin s vysokým obsahem prány a výběr přátelských sacharidů. Začněte cestu ke zdravějšímu životnímu stylu již dnes!

Koření života: Ájurvédská superkoření

Koření života: Ájurvédská superkoření

Ve starověké vědě Ajurvéda jsou byliny a koření vnímány jako duchovní podstata - Kundalini - rostlin. Rostliny a byliny obsahují v jejich buňkách moudrost kosmické inteligence a léčivé vibrace přírody.

Stravujte se správně podle svého tělesného typu

Stravujte se správně podle svého tělesného typu

Někteří z nejlepších ájurvédských odborníků léčili nemoci svých pacientů pouhou změnou stravy. Není důležité jen to, abyste se dobře stravovali, ale také to, abyste jedli potraviny, které vyhovují vaší tělesné konstituci neboli dóše.

Zdravý mozek, zdravý život

Zdravý mozek, zdravý život

Důležitým ukazatelem vašeho zdraví je bystrý intelekt, soustředěná mysl, jasnost myšlení a lehkost bytí. V ájurvédě hrají ve fungování mozku roli všechny tři dóši neboli bioelementy.

Ájurvédská rutina pro váš den

Ájurvédská rutina pro váš den

Ájurvéda věří, že rutina je disciplínou pro tělo i mysl, která posiluje imunitu a očišťuje tělo od odpadních látek. Pomocí jednoduchých zdravých rutinních postupů lze očistit tělo i mysl, vyrovnat dóši, posílit imunitu a začít den osvěžujícím a omlazujícím způsobem.